Jedną z głównych przyczyn powstawania smogu są emisje związane z ogrzewaniem gospodarstw domowych przy pomocy małych kotłowni węglowych i domowych pieców grzewczych. Często spalane są w nich nieodpowiednie materiały, takie jak węgiel niskiej jakości, a nawet śmieci. W związku z tym do atmosfery trafiają niezwykle niebezpieczne związki chemiczne. Dane potwierdzają, że jednym z najskuteczniejszych sposobów ograniczenia tego negatywnego zjawiska jest systematyczna rozbudowa miejskich sieci ciepłowniczych.
Dla małych źródeł węglowych rzędu 0,5 MW mocy zainstalowanej przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej oznacza obniżenie emisji:
Wrocławska sieć ciepłownicza ma ponad 530 km i należy do jednej z najdłuższych w kraju. Od 2006 roku na jej rozwój Fortum przeznaczyło ponad 200 mln złotych, przyłączając blisko 26 tys. mieszkań, a tym samym ponad 64 tys. nowych odbiorców. W ostatnich latach Fortum wybudowało magistrale ciepłownicze na Nowe Żerniki i Kępę Mieszczańską.
Jeszcze w 2018 roku ciepło popłynie do odbiorców na wrocławskich Maślicach. Rozpoczęły się również prace mające na celu przyłączenie kilkunastu tysięcy mieszkań na osiedlu Jagodno. W perspektywie najbliższych lat planowana jest także rozbudowa sieci na Brochowie, w rejonie Dworca Świebodzkiego, a także w rejonie ulic Kamieńskiego, Racławickiej, Jaracza, Gorlickiej i Gnieźnieńskiej.