Elektrociepłownie zasilane paliwem alternatywnym takim jak RDF czy biomasa są bezpieczne dla środowiska i otoczenia. Funkcjonowanie instalacji podlega stałemu monitorowaniu, w tym kontroli wartości emisji oraz oddziaływania akustycznego. Wyniki monitoringu udostępniane są na bieżąco odpowiednim instytucjom oraz mieszkańcom. Parametry emisji tego typu instalacji są bardziej przyjazne środowisku niż wskaźniki oddziaływania elektrociepłowni konwencjonalnych.
– biomasa
Biomasa stanowi ekologiczne paliwo, zaliczane do odnawialnych źródeł energii a jednocześnie w rozliczeniach emisji CO2 klasyfikowane jako nie wnoszące emisji gazów cieplarnianych. Powstaje m.in. ze zrębków drewna, kukurydzy, wierzby energetycznej czy pozostałości z likwidowanych sadów.
Tego typu paliwo pozyskiwane m.in. na lokalnym rynku, stanowić może cenne źródło energii cieplnej dla Wrocławia. Wykorzystanie biomasy to dobry krok ku rozwojowi energii ze źródeł odnawialnych i ograniczeniu emisji szkodliwych substancji do atmosfery.
Mieszkaniec Wrocławia każdego roku wyrzuca ponad 300 kg odpadów. W skali całego miasta to duże pokłady energii. Śmieci nie nadające się do ponownego wykorzystania, nie muszą trafiać na składowisko i zanieczyszczać środowiska. Mogą zostać wykorzystane do produkcji RDF-u, alternatywnego paliwa z którego w nowoczesnej instalacji powstanie prąd i ciepło. RDF (ang. Refuse Derived Fuel )powstaje na bazie surowców pozostałych po procesie recyklingu. Nie są to surowe odpady, a profesjonalnie przetworzony suchy produkt gotowy do spalania. Jego wytwarzaniem zajmują się specjalistyczne zakłady, spełniające rygorystyczne normy środowiskowe. Odpowiednie wykorzystanie energetyczne tak profesjonalnie przygotowanego paliwa jest bezpieczne dla otoczenia.
W ramach programu Fortum dostrzega potrzebę budowy nowoczesnego, niskoemisyjnego źródła energii dla Wrocławia.
Tego typu instalacja będzie bardziej przyjazna środowisku i otoczeniu pod względem emisji niż elektrociepłownia konwencjonalna. Dywersyfikacja źródeł ciepła zwiększy także bezpieczeństwo dostaw oraz wpłynie pozytywnie na konkurencyjność oferowanych usług dla mieszkańców.